Po zápisu společnosti do OR budou statutárním orgánům doručeny přístupové údaje do datové schránky, statutár má povinnost společnost registrovat k dani z příjmu, popř. jiným daním.
Založení společnosti je otázka týdnů, které strávíte studiem potřebných předpisů, sháněním podkladů a návštěvami úřadů. Založení společnosti představuje velice pozvolný proces, během kterého vyřizujete všechny formality a náležitosti a čekáte na obdržení potvrzení v zákonech stanovených lhůtách. Pokud chcete získat vlastní firmu bez starostí, jednoznačně se vám vyplatí koupit si ji od profesionálů, kteří se zakládání společností věnují dnes a denně a založí vám společnost na klíč.
Už před samotným založením si totiž musíte promyslet, zda chcete založit společnost s ručením omezeným nebo akciovou společnost, jak bude vypadat zakladatelská listina a v jakém oboru a živnostech bude společnost podnikat. S tím souvisí i nutnost rozhodnout, k jakým daním společnost registrujete. Až si ujasníte tyto předzákladací kroky, kontaktujete notáře, se kterým zakladatelskou listinu podepíšete. Poté potřebujete získat souhlas majitele budovy, ve které hodláte provozovat svou společnost, abyste do ní mohli umístit své sídlo. Následně se vypravíte na živnostenský úřad a do banky založit účet společnosti a složit základní kapitál. Teprve poté můžete zajít na rejstříkový soud či k notáři a nechat si svou společnost zapsat do obchodního rejstříku.
V případě, že se rozhodnete založit si firmu na vlastní pěst, musíte počítat s minimálně osmi hodinami strávenými na úřadech a bezpočtu dalších hodin strávených přípravou. Za různé poplatky přitom vydáte zhruba 13 tisíc. Do celkových nákladů však musíte připočítat i ušlou mzdu a svůj čas. Velice rychle se tak dostanete k částce kolem 50 tisíc korun podle vašeho současného platu. Pokud si necháte založit firmu na míru, dostanete hotovou společnost, se kterou se můžete pustit do podnikání okamžitě, bez zbytečných průtahů a čekání.